Neringa

“Kuršių nerija yra tokia savita, kad būtina pamatyti kaip Italiją ar Ispaniją, jeigu sielai norima suteikti nuostabių vaizdų”, – XIX a. pradžioje rašė žymus vokiečių mokslininkas Vilhelmas Humboldtas.

2000 m. Kuršių nerija (www.visitneringa.com) įtraukta į UNESCO Pasaulio gamtos paveldo sąrašą kaip vienas gražiausių ir unikaliausių Europos kraštovaizdžių.

Pasistatęs Nidoje vasarnamį, 1930 -1932 m. čia vasarojo Nobelio premijos laureatas Tomas Manas. Dabar šiame name –   rašytojo memorialinė ekspozicija ir jo vardo kultūros centras. Kasmet vyksta populiarūs T. Mano festivaliai.

Hermano Blodės viešbutyje (XIX a. 2-oje pusėje – XX a. pradžioje) apsistodavo nuostabią Kuršių nerijos gamtą mėgę vokiečių dailininkai – ekspresionistai. V. ir K. Mizgirių Menininkų namuose visą vasarą kuria dailininkai, rengiamos jų darbų parodos. O greta Gintaro galerijoje-muziejuje – gintaro istorija, jo spalvų vaivorykštė, inkliuzai, Juodkrantės lobio amuletai. Miestelyje būtina aplankyti senąsias kapines, kuriose išlikę senieji krikštai. Dar vienas Neringos savitumas – vėtrungės, anksčiau žymėjusios burvaltės (kurėno) priklausomybę konkrečiam kaimui.

Administracinis Kuršių nerijos – Neringos miesto ( 4 tūkst. gyv.) – centras yra Nida; kita didesnė gyvenvietė – Juodkrantė; spalvingus žvejų kaimus primena Pervalka ir Preila. Nidoje yra nemaža įvairaus lygio viešbučių; be to, butus ar kambarius vasarotojams nuomoja ir kai kurie gyventojai. Raudonstogis tarp pušynų pasislėpęs miestelis yra nepaprastai jaukus ir švarus. Nidos ir Juodkrantės paplūdimiai jau keletą metų atitinka Mėlynosios vėliavos reikalavimus. Beje, iš visų Lietuvos vietų daugiausia saulėtų dienų per metus – Nidoje.

Juodkrantė žavi puikiai sutvarkyta ir išpuošta Kuršmarių krantine, atstatytomis stilingomis senosiomis vilomis, soduose ir gėlynuose skendinčiais žvejų namais.

Būti nerijoje ir neaplankyti keliaujančio smėlio ar ”mirusių” kopų, nepasižvalgyti į netoli Juodrantės įsikūrusią didžiulę juodųjų garnių ir kormoranų koloniją, nepaišdykauti ir nepakvatoti su Juodkrantės Raganų kalno mediniais herojais – nuodėmė. Viso to nepamačius, sunku ir suvokti, koks iš tikrųjų turtingas ir gražus yra šis kartais dykumą primenantis Baltijos jūros ir Kuršių marių skalaujamas pusiasalis.

Kuršių nerija – nacionalinis parkas. Jame puikiai sutvarkyta informacinė sistema, nurodanti kur koks objektas yra, o prie objekto – jo ypatumų aprašymas keliomis kalbomis.